Przejdź do zawartości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak właściwie przygotować się do poszukiwania zatrudnienia?

Instrukcja krok po kroku – radzi Grzegorz Załuski, trener biznesu, doradca, mediator BodyLanguage Institute Polska

W większości krajów wszyscy stają w obliczu zwiększającej się liczy osób doświadczonych i  oczywistym jest w tej chwili, że musimy nauczyć się dopasowywać do zmian. Każdy z nas musi potrafić uczyć się, oduczać I uczyć nowych umiejętności ponownie. Jeżeli postanowisz, że nic Ci się nie uda, to tak będzie – będziesz mieć rację, tylko że z niewłaściwym skutkiem – natomiast wysiłek, który włożysz w postawę negatywną będzie ten sam, jak ten włożony w zmianę pozytywną.

Dlatego najważniejsza jest ciągła wiara w siebie – nigdy nie można pozwolić sobie na „komfort poddania się”. Każdy z nas ma prawo do chwilowego osłabienia nastroju, to normalne, u każdego, w każdym wieku. Najważniejsze jest to w jaki sposób potrafimy tym zarządzić!

Krok 1 – Uwierz we własne możliwości

Sprawa zaczyna się od naszej głowy, postrzegania samego siebie i tego co chcemy osiągnąć. Należy odpowiedzieć sobie na początek na pytanie: czy i jakie mam plany dotyczące przyszłości ?

W szukaniu pracy i podczas rozmowy kwalifikacyjnej ważna jest pewność siebie, świadomość swojej wartości i kwalifikacji. Należy pamiętać, że to nie tylko my zyskujemy zdobywając pracę, ale zyskuje także pracodawca –  zatrudniając nas i zdobywając nowego pracownika.

Krok  2 – Napisz dobre CV

CV prezentujące najważniejsze elementy doświadczenia zawodowego, umiejętności i wykształcenie jest jednym z najważniejszych narzędzi w szukaniu pracy – warto zatem postarać się, by wyglądało ono profesjonalnie, estetycznie i przejrzyście. Nie powinno się jednak przesadzić z jego objętością. Przyjęte jest, że CV nie powinno przekraczać 2-3 stron.
Ważne, aby umiejętnie podkreślić swoje doświadczenie. W przypadku osób 50+ może być ono bardzo bogate, więc  łatwiej jest pokazać to, co udało się osiągnąć, jakie mamy sukcesy i na co w związku z tym nas stać.

Należy spokojnie przeanalizować swoje kompetencje i doświadczenie, a następnie stworzyć czytelne CV z dołączonym zdjęciem zrobionym u profesjonalnego fotografa. Pamiętajmy, żeby dobrze “dopracować” swoje zdjęcie – na to zawsze patrzy się w pierwszej kolejności.

Krok 3 – Przećwicz rozmowę kwalifikacyjną

Można przećwiczyć swoją rozmowę z kimś znajomym –  obniżymy wtedy potencjalny stres I zwiększymy szanse na pracę. Każdy musi nauczyć się sprzedawać swoje wartości zamiast myślenia o tym “czego jeszcze nie potrafię”.

Krok 4 – Wzorowo się zaprezentuj

Warto też pamiętać o ciągłym rozwijaniu się, a następnie pokazaniu tego potencjalnemu pracodawcy.

Niezwykle ważne jest także utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i formy intelektualnej. Szukanie nowych ciekawych wyzwań intelektualnych oraz inspirujących, pozytywnych przykładów w internecie jest teraz na wyciągnięcie ręki. Każdy człowiek, jeśli zechce, znajdzie takie historie, które potwierdzą jego poglądy. Chodzi jednak o to, aby szukać przykładów pozytywnych, inspirować się tymi, którym się udaje i od nich się uczyć.

Warto także zwrócić uwagę na typowe błędy popełniane podczas szukania pracy:

  1. Postrzeganie swojego wieku jako wady, co skutkuje niemalże automatycznym poczuciem winy.
  2. Myślenie w kategoriach: "nikt teraz nie zatrudnia starszych pracowników". To klasyczny stereotyp nie mający żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Może być łatwiej albo trudniej, ale należy wykluczyć myślenie w kategoriach „nikt”.
  3. Młodsi robią to lepiej. Jeżeli już uznasz, że ktoś młodszy zrobi coś lepiej , pomyśl o tym i zrób to tak samo lub jeszcze lepiej. Zawsze można z łatwością udowodnić sobie, że jesteśmy słabsi od innych, lecz jest to zwykłe pójście na łatwiznę. Bardzo często taka postawa „usprawiedliwia” niektórych ludzi, dając im niejako pozwolenie na nie robienie niczego.
  4. Brak planów na przyszłość. Mówienie o przeszłości podczas rozmowy rekrutacyjnej, zamiast budowania wizji przyszłości i tego co firma uzyska zatrudniając mnie – popracuj nad tym!

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wszelkie prawa zastrzeżone - Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich - 2014