Przejdź do zawartości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Romualda, 50+

Pani Romualda, mieszkanka Białegostoku, której przebieg kariery zawodowej jest przykładem na to, że w wieku 50+ można odnaleźć swoją drogę w niełatwej, szybko zmieniającej się rzeczywistości.

Bohaterka ukończyła studia ekonomiczne, pracowała jako szef zaopatrzenia w firmie z branży rolno-spożywczej, później została kierownikiem marketingu. Choć jej kariera zawodowa układała się dobrze, Pani Romualda szukała nowych możliwości i szans na zmianę. Jeden z jej klientów zaproponował jej zaangażowanie się w pracę w branży ubezpieczeniowej. Pani Romualda zdecydowała się na ten odważny krok, przekwalifikowała się i otworzyła swoją firmę ubezpieczeniową, w której pracowała 15 lat. Niestety dla branży nadeszły gorsze czasy- nie pomogła restrukturyzacja firmy i w końcu, w 2009 roku przedsiębiorstwo prowadzone przez Panią Romualdę ogłosiło upadłość. Dla Pani Romualdy było to bardzo trudne przeżycie, przez co częściowo zniechęciła się do pracy w tej branży. Strata zatrudnienia zachwiała również jej poczuciem bezpieczeństwa. Na Panią Romualdę, osobę niezwykle ambitną i aktywną, brak pracy wpływał bardzo niekorzystnie i przekładał się na poczucie własnej wartości. Bohaterka żartobliwie mówi, że okres ten przetrwała głównie dzięki sukcesom zespołu Jagiellonia Białystok, którego jest fanką.

Pani Romualda była bezrobotna 2 lata. By wyjść z zawodowego impasu zgłosiła się do Urzędu Pracy w Białymstoku i wkrótce przystąpiła do realizowanego przez Urząd programu „Centrum umiejętności 45+”. Dał on bohaterce szansę na prawdziwą, życiową zmianę – we właściwym kierunku. W ramach projektu Pani Romualda przeszła intensywne kursy komputerowe, skończyła też szkolenia indywidualnej księgowości. Bardzo jej pomogła doradczyni z programu aktywnie wspierając przy znalezieniu nowego zatrudnienia. W 2011 roku bohaterka została zatrudniona na stanowisku księgowej w Podlaskiej Izbie Rolniczej, gdzie pracuje do dzisiaj.


W swojej pracy zajmuje się między innymi obsługą finansową projektu „Nowe umiejętności, szansa na sukces i lepsze jutro”. To program który skupia się na osobach chcących odejść zawodowo z rolnictwa. Oferuje takim osobom szkolenia i doradztwo związane z wyborem nowej ścieżki zawodowej. Jak podkreśla Pani Romualda, jej doświadczenia  pomagają jej w lepszym zrozumieniu problemu i tematyki, której dotyczy program.

Pani Romualda ma dwie dorosłe córki – jedna mieszka i pracuje w Białymstoku, druga w Warszawie. Jej mąż niedawno przeszedł na emeryturę. Dziś on prowadzi dom, a Pani Romualda pracuje. Nasza bohaterka dodaje, iż jej praca nie tylko daje jej satysfakcję i stabilizację finansową, ale też sprawia, że jej życie jest intensywniejsze. Ma więcej energii, czas i chęci na spotkania z przyjaciółmi, czy choćby z młodszymi koleżankami z pracy.

http://50plus.gov.pl/TVP-Pytanie-na-sniadanie-plus-40495,54516,173,1168


Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wszelkie prawa zastrzeżone - Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich - 2014