Przejdź do zawartości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Przeczytałem na Państwa stronach artykuł o Uniwersytetach Trzeciego Wieku i temat wydał mi się bardzo interesujący. Zastanawiam się jednak, czy to oferta dla mnie. Mam 57 lat i jestem wciąż czynny zawodowo, tymczasem słuchaczami UTW są chyba głównie emeryci?

Mam też wątpliwości, co do jakości kształcenia na takich uniwersytetach, czy rzeczywiście można się tam czegoś nauczyć? I jeszcze jedno, jestem z zawodu inżynierem, mam ścisły umysł, tymczasem na uniwersytetach trzeciego wieku są zwykle zajęcia dla humanistów. Gdzie szukać informacji o ofercie UTW w Warszawie?

Szanowny Panie,
studentem uniwersytetu trzeciego wieku może zostać każdy, kto ukończył 50. rok życia. Nie ma znaczenia, czy jest jeszcze aktywny zawodowo, czy już nie. Wśród słuchaczy rzeczywiście dominują emeryci, jednak ich wiek jest zróżnicowany. Wielu studentów UTW zaprzestało swojej aktywności zawodowej już w okolicach 50. roku życia. Proszę też pamiętać o tym, że słuchacze takich studiów to osoby aktywne, poszukujące, więc spotkanie chociażby z nimi może być dla Pana bardzo ciekawym doświadczeniem. UTW, w porównaniu np. ze studiami podyplomowymi, to także bardzo atrakcyjna oferta pod względem finansowym. Czesne na takich studiach to, w zależności od uniwersytetu, od kilkudziesięciu do – maksymalnie – kilkuset złotych za semestr. Nie musi się Pan też obawiać, że zajęcia na uczelni będą kolidowały z Pana obowiązkami zawodowymi. Na niektórych UTW w Warszawie zajęcia zaczynają się dopiero koło godziny 16 -17.

Jeśli zależy Panu na wysokim poziomie kształcenia, radzimy wybrać UTW, który funkcjonuje przy uczelni wyższej. Prowadzący zajęcia będą wtedy wykładowcami tej uczelni, a wysoki poziom merytoryczny zapewni rada naukowa  i samorząd studentów.

W samej Warszawie działa 20 UTW, a ich oferta jest bardzo różnorodna. Obok uczelni, które oferują głównie zajęcia humanistyczne, są także uczelnie techniczne. Przykładem może być UTW działający przy Politechnice Warszawskiej, który oferuje m.in. kursy komputerowe i językowe, zajęcia sportowe, kursy grafiki czy projektowania stron internetowych.

Uniwersytety Trzeciego Wieku są atrakcyjną propozycją spędzenia wolnego czasu dla wszystkich, którzy chcą się rozwijać. Warto zapoznać się z ich ofertą i wybrać propozycję, która spełni Pana oczekiwania. Poniżej zamieszczamy linki do stron, na których znajdzie Pan informacje o UTW w Warszawie i w Polsce. Powodzenia!

Lista UTW w Warszawie:
http://uniwersytety-trzeciego-wieku.studentnews.pl/serwis.php?s=1491&pok=29374&c1=7&c1m=256

Lista UTW w Polsce:
http://www.porozumienieutw.com.pl/czlonkowie.html


Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wszelkie prawa zastrzeżone - Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich - 2014