Skip to Content

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Pracownicy 50plus - znakomici specjaliści

Rozmowa z p. Jolantą Kołkowską, prezeską fundacji „Żyć Godnie” z Kolnika w województwie pomorskim

1. Jak długo prowadzi Pani fundację? Czym fundacja się zajmuje, komu pomaga?
Fundację „Żyć Godnie” prowadzę od czternastu lat, od lipca 2000 roku. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Celem fundacji jest wspieranie i niesienie pomocy osobom starszym oraz osobom z zaburzeniami psychicznymi (w szczególności z zaburzeniami psychicznymi organicznymi i zaburzeniami zachowania spowodowanymi używaniem substancji psychoaktywnych). Swoje cele realizujemy poprzez systematyczne, rozłożone w czasie działania. Od dziesięciu lat prowadzimy Warsztat Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy w Kolniku w gminie Pszczółki. Obecnie pod opieką mamy 50 osób niepełnosprawnych.


2. Jak wiele osób 50+ zatrudnionych jest w fundacji i jakie warunki muszą spełniać dojrzali pracownicy?
W ośrodkach stacjonarnych, WTZ i ŚDS, zatrudniamy na umowę o pracę 15 osób. Obecnie pracują u nas 2 osoby powyżej 50 roku życia, choć od momentu powstania fundacji takich osób było jeszcze pięć. Odeszły z powodu zmiany miejsca zamieszkania, przejścia na emeryturę, bądź możliwości zatrudnienia bliżej domu.

Zatrudniając osoby 50+, stawiamy im takie same wymagania, jak i innym pracownikom. Podstawą jest posiadanie wykształcenia kierunkowego (terapeuta zajęciowy) oraz półroczny staż pracy z osobami niepełnosprawnymi. 

3. Czy wiek, dojrzałość, doświadczenie mają znaczenie w pracy terapeuty?
Wiek, dojrzałość i doświadczenie mają w przypadku pracy terapeuty ogromne znaczenie. Mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że osoby 50+ są szczególnie oddane fundacji, a nade wszystko podopiecznym. Bardzo chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem z młodszymi. Pracownicy 50+ nie ustępują swoim młodszym kolegom – są lojalni, zdyscyplinowani, mało chorują i dysponują czasem po godzinach pracy. Są także dyspozycyjni kiedy organizujemy uroczystości, festyny, kiermasze, na których wystawiamy rzeczy, które np. ręcznie zrobili nasi podopieczni. Z uwagi na specyfikę naszej działalności szczególnie cenna jest współpraca pracowników 50+ z młodymi pracownikami, albowiem ci pierwsi są mentorami i przewodnikami dla tych drugich.

4. Czy praca terapeuty/ opiekuna według Pani obserwacji to praca, w której odnajdują się dojrzałe osoby?
Tak, szczególnie, gdy wcześniej pracowały jako pielęgniarki, w pomocy społecznej itp.
Są bardzo wyczulone na problemy tej grupy społecznej.

5. Czy w wieku 50+ można nabyć kwalifikacje konieczne do wykonywania tego zawodu?
Tak, można nabyć stosowne kwalifikacje. Istnieją dwuletnie szkoły policealne o tych specjalnościach, a także studia kształcące w tym kierunku.

6. Czy dojrzali pracownicy to wartościowi pracownicy?
Jesteśmy zadowoleni z pracy osób 50+. Ich doświadczenie, zarówno profesjonalne jak i życiowe, jest bezcenne. Są skoncentrowani na pracy, ponieważ mają ustabilizowane życie rodzinne, potrafią rozwiązywać sytuacje problemowe, mają wiele doświadczeń życiowych i kontaktów, które mogą procentować. Bardzo dobrze komunikują się z podopiecznymi w tym samym wieku.

7. Na jakie benefity osoby 50 + zatrudnione w fundacji mogą liczyć?
Pracownicy 50+ mogą liczyć, nade wszystko, na stabilną pracę. Dokształcają się na równi z „młodą” kadrą, co podnosi ich poczucie własnej wartości. Współpracując z młodymi osobami uczą się wszelkich, szeroko pojętych, nowości: np. aplikowania o środki finansowe i realizacji projektów, doskonalenia umiejętności obsługi komputerów, nowych programów komputerowych, obsługi sprzętu do komunikacji.

8. Co fundacja jako miejsce pracy może zaproponować swoim długo zatrudnionym pracownikom w dojrzałym wieku?
Z uwagi na to, że nie jesteśmy przedsiębiorstwem, mamy ograniczone możliwości finansowe, ponieważ korzystamy  głównie ze środków publicznych i obowiązuje nas dyscyplina finansowa. Swoim pracownikom możemy zaproponować stabilną pracę w środowisku osób o szczególnej wrażliwości społecznej. Ludziom często wydaje się, że osoby niepełnosprawne intelektualnie już nic nie zmienią w swoim życiu, a to nieprawda. Naszym terapeutom udawało się po jakimś czasie nauczyć podopiecznych nowych form aktywności, a nawet pomóc wrócić na rynek pracy. Naszym dojrzałym terapeutom takie sukcesy podwyższają samoocenę, dzięki czemu mogą czuć się naprawdę ważni i potrzebni. Ponadto, specjalnie dla nich rozważamy też wprowadzenie abonamentów medycznych.

Głosem eksperta: Doceniajmy dojrzałych pracowników

Grzegorz Byszewski
ekspert ds. społeczno-gospodarczych, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej

Osoby w wieku 50+ są jeszcze niewystarczająco doceniane na rynku pracy, choć wykształcenie które do tej poru uzyskali, doskonale uzupełniają doświadczeniem zawodowym  i życiowym. Praca w zawodzie opiekuna lub terapeuty w organizacjach pozarządowych wymaga właśnie dużej wiedzy zdobytej poprzez doświadczenie, cierpliwości, empatii, zrozumienia drugiej osoby. Te wszystkie cechy możemy śmiało przypisać osobom w dojrzałym wieku. Zaletą osób z grupy 50+ jest ich mniejsza skłonność do zmiany pracy i miejsca zamieszkania oraz pełne zaangażowanie w to co robią – a to cechy niezastąpione w zawodzie terapeuty, gdy niezwykle ważne jest nawiązanie zrozumienia i współpraca między pracownikiem a jego podopiecznym.

Dojrzali pracownicy mogą także pełnić rolę mentora dla młodszych terapeutów. Zróżnicowanie wieku pracowników w jednym przedsiębiorstwie doskonale uczy wszystkich współpracy i zrozumienia międzypokoleniowego, a to niezwykle ważne doświadczenie. W dobie starzejącego się europejskiego społeczeństwa zarządzanie wiekiem będzie coraz ważniejszym elementem decydującym o zatrudnianiu dla każdego menadżera.


Web Content Display Web Content Display

Wszelkie prawa zastrzeżone - Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich - 2014