Skip to Content

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Szkolenia i staże dla osób 50 plus

Masz skończone 50 lat? Chcesz się dalej rozwijać, nabyć nowe umiejętności, które pozwolą Ci lepiej wykonywać swoją pracę lub znaleźć nową? Skorzystaj z szerokiej oferty projektów szkoleniowych finansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny lub Fundusz Pracy. Dzięki nim możesz za darmo lub z niewielkim wkładem własnym podnieść swoje kwalifikacje.

Dojrzały wiek to znakomity czas na podnoszenie kwalifikacji. Osoby w tym wieku mają zazwyczaj ustabilizowaną sytuację rodzinną i więcej czasu wolnego. Mogą swój czas poświęcić na doskonalenie posiadanych umiejętności i zdobywanie nowych kompetencji. Dzięki temu poprawiają swoją sytuację na rynku pracy. Kurs angielskiego, szkolenie komputerowe, kurs cukierniczy – to tylko kilka przykładów spośród tysięcy projektów szkoleniowych i doradczych w całej Polsce. Jak skorzystać z tych ogromnych możliwości?

Od czego zacząć?

Jeżeli nie wiemy, jakiego kursu szukamy, ale chcemy się doszkolić i rozwinąć swoje kompetencje zawodowe czy zainteresowania, które możemy wykorzystać w karierze zawodowej, warto zwrócić się do doradcy zawodowego. Pomoże on określić, co najbardziej nam się przyda oraz wskaże dostępne możliwości sfinansowania szkoleń. Jeżeli pracujemy, warto zwrócić się do działu kadr – pracodawcy często również oferują swoim pracownikom takie możliwości rozwoju. Zdarza się również, że wiemy z jakiego kursu chcemy skorzystać – wówczas możemy zobaczyć, czy są oferty które pomogą nam sfinansować naszą naukę.

Istnieje szereg możliwości uzyskania wsparcia w dostępie do szkoleń dla osób w wieku 50+. Bardzo szeroka pula szkoleń jest finansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny. Większość projektów jest dostępnych dla osób w wieku 50+. W projektach adresowanych do wszystkich zazwyczaj jest pula miejsc przeznaczona dla tych osób. Oprócz tego, bardzo wiele projektów jest realizowanych z myślą wyłącznie o osobach, które przekroczyły 50. rok życia, ale nie są jeszcze na emeryturze, chcą być aktywne, pracować i rozwijać się.

Urzędy pracy mają również ofertę szkoleń dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy finansowanych z Funduszu Pracy. Od tego roku dodatkowym instrumentem finansowania szkoleń dla osób 50+ jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy, stanowiący część Funduszu Pracy. Kompleksowa oferta szkoleniowa jest dostępna za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy.

W celu wzięcia udziału w szkoleniu, trzeba przede wszystkim znaleźć ofertę lub projekt, który nas interesuje, o czym mowa w dalszej części artykułu. Kolejnym krokiem jest skontaktowanie się z organizatorem szkolenia – bezpośrednio lub za pośrednictwem doradcy zawodowego. Warto na tym etapie poznać wszelkie istotne fakty – sprawdzić do kogo kierowany jest projekt i czy jesteśmy uprawnieni do wzięcia w nim udziału. Często kursy są kierowane np. do mieszkańców określonego powiatu. Poza tym warto zorientować się czy dany kurs spełnia nasze oczekiwania, a także czy są jeszcze wolne miejsca. Wówczas wystarczy wypełnić dokumenty zgłoszeniowe i czekać na wyniki rekrutacji.


Finansowanie szkoleń

Udział we wszystkich kursach finansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny i Fundusz Pracy jest bezpłatny. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy samodzielnie znaleźliśmy na rynku idealne dla siebie szkolenie lub studia podyplomowe, ale nie jest ono finansowane przez EFS? Możemy w tej sytuacji ubiegać się o jego sfinansowanie przez powiatowy urząd pracy. Z takiej możliwości mogą skorzystać zarówno osoby bezrobotne jak i osoby pracujące, zainteresowane własnym rozwojem, które skończyły 45 lat. Urząd może pokryć koszty szkolenia nawet do wysokości 300% średniego wynagrodzenia (około 11 tys. zł).

Urząd może również zaoferować pożyczki szkoleniowe, sfinansowanie egzaminów umożliwiających uzyskanie certyfikatów lub uprawnień zawodowych, pokrycie kosztów uzyskania licencji niezbędnych do wykonywania danego zawodu, stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki, lub dofinansowanie studiów podyplomowych.

Poniżej prezentujemy przykładowe projekty szkoleniowe, finansowane przez Europejski Fundusz Społeczny, do których rekrutacja trwa lub niedługo się zacznie.

Kursy językowe

Do najpopularniejszych szkoleń będących do dyspozycji osób w wieku 50+ należą kursy językowe. Zdecydowanie najczęściej oferowanym językiem jest angielski, w drugiej kolejności język niemiecki. Możliwe jest jednak także znalezienie kursów z mniej popularnych języków, takich jak włoski, francuski, hiszpański czy rosyjski. Kursy językowe są przeznaczone dla osób z wykształceniem nie wyższym niż średnie. Zazwyczaj kursy językowe oscylują pomiędzy poziomem zaawansowania A1 (początkujący) a B2 (średnio-zaawansowany).

Przykładowe projekty:

lubelskie

małopolskie

  • Szansa na pracę – program wzrostu zdolności do zatrudnienia osób po 50 roku życia – www.mission.com.pl

mazowieckie

podlaskie

śląskie


Szkolenia komputerowe

Podobnie jak kursy językowe, szkolenia komputerowe są kierowane do osób legitymujących się wykształceniem nie wyższym niż średnie. Są dostępne zarówno dla osób bezrobotnych, jak i zatrudnionych. Dzięki szkoleniom komputerowym można nabyć podstawowe umiejętności z zakresu obsługi komputera, w tym korzystania z Internetu, poznać najpopularniejsze programy do pisania i arkusze kalkulacyjne. Czasami dostępne są jednak także bardziej zaawansowane kursy, np. z zakresu obsługi programów graficznych.

Przykładowe projekty:
lubuskie

łódzkie

mazowieckie

podkarpackie

wielkopolskie

Szkolenia zawodowe i staże

Osoby w wieku 50+ mogą również skorzystać ze staży zawodowych u pracodawców oraz szeregu zróżnicowanych szkoleń zawodowych. Mogą to być kursy umożliwiające nabycie konkretnych umiejętności zawodowych, jak również pozwalające na zdefiniowanie ścieżki zawodowej poprzez fachowe konsultacje z psychologiem lub doradcą. Szkolenia takie kierowane są do określonych grup, np. osób bezrobotnych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, lub konkretnych grup zawodowych np. nauczycieli lub pracowników gastronomii. Warto sprawdzić jakie projekty realizowane są w powiecie zamieszkania i wybrać szkolenie najlepsze dla siebie.


 
Przykładowe projekty:
dolnośląskie:

łódzkie

opolskie

śląskie

świętokrzyskie

Gdzie szukać dodatkowych informacji?

Bardzo wygodnym źródłem informacji na temat realizowanych projektów jest strona www.inwestycjawkadry.pl. Pod tym adresem można znaleźć pełną bazę dostępnych szkoleń i staży finansowanych przez EFS, jak również szkoleń komercyjnych.  Kolejna baza o zbliżonym charakterze to „mapa projektów EFS” (www.projekty.efs.gov.pl). Pozwala ona na sprecyzowanie wyszukiwania na podstawie typu beneficjenta (np. bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy).

Wreszcie doskonałym źródłem informacji na temat dostępnych szkoleń, kursów i staży są powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy. Te instytucje są znakomicie zorientowane w trwających lub mających się rozpocząć projektach finansowanych ze środków unijnych oraz przez Fundusz Pracy.


Web Content Display Web Content Display

Wszelkie prawa zastrzeżone - Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich - 2014