Przejdź do zawartości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zofia, 60 lat

Przeszło 60-letnia mieszkanka Dębicy, Pani Zofia jest niezwykle aktywnym trenerem rozwoju osobistego, specjalistką od aktywizacji zawodowej i szkoleń budowania ścieżki kariery. Jednak zanim sama stała się wsparciem dla innych bezrobotnych, osobiście przeżyła epizod bezrobocia i zagubienia.

W przeszłości pracowała jako ekspertka w dziale jakości dębickiego zakładu mięsnego, później znalazła zatrudnienie jako kierowniczka planistyki w zakładzie przetwórczym Iglopol. Po bankructwie zakładu przez pewien czas nie mogła znaleźć pracy. Po kilku miesiącach bezrobocia dostała etat w dębickim urzędzie pracy. Początkowo zajmowała się obsługą klienta, ale z czasem powierzano jej coraz bardziej odpowiedzialne zadania. Praca w urzędzie inspirowała ją do podejmowania różnych aktywności, między innymi powołała wraz ze współpracownikami tzw. kluby pracy. Niestety, z powodów rodzinnych, musiała zrezygnować z pracy zawodowej. Powodem była choroba jej mamy, która wymagała stałej opieki i pełnego zaangażowania. Kila lat później Pani Zofia zachorowała na nowotwór – jednak mimo chwilowego załamania nie poddała się, postanowiła walczyć i wygrała z chorobą. Była już po pięćdziesiątce kiedy zdecydowała, że czas odzyskać pracę. Pomimo wieloletniego doświadczenia, próby poszukiwania zatrudnienia okazały się bezskuteczne. Postanowiła jednak działać i poświęcić się temu, co wydawało jej się najbardziej słuszne. Podjęła decyzję, że wykorzysta swoje dotychczasowe doświadczenia, a szczególnie te zdobyte w urzędzie pracy.

Postawiła na samorozwój. Rozpoczęła i ukończyła studia socjologiczne, w międzyczasie powołując do życia z grupą przyjaciół  Stowarzyszenie Wspierania Informacji Społecznej i Rozwoju „Dedal”. Zarówno w ramach Stowarzyszenia, jak i indywidualnie, Pani Zofia pomaga i wspiera ludzi, którzy poszukują pracy, właściwej ścieżki zatrudnienia i rozwoju. Zrealizowała i nadal realizuje szereg inicjatyw edukacyjnych i kreacyjnych. Jest trenerem pracującym z ludźmi starszymi oraz z młodzieżą szkolną, twórcą i współtwórcą licznych projektów, takich jak choćby „Pitagoras”. Opracowuje i realizuje projekty aktywizacji w obszarach wiejskich, jak również przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Za jej pośrednictwem i dzięki jej projektom dziesiątki, jeśli nie setki osób zyskały pracę lub wpadły na pomysł utworzenia własnego biznesu.

Pani Zofia podczas swojej działalności przeżywała wzloty i upadki.  Praca przy realizowanych projektach związana była i jest z ciągłymi wyzwaniami, ogromną odpowiedzialnością i często stresem. Choć Pani Zofia jest osobą zaangażowaną, zdeterminowaną i bardzo dobrze porusza się w tej materii, spotykają ją również chwile zwątpienia. Jest jednak pełna optymizmu, sił i chęci do dalszego działania i być może, do tej właśnie postawy, przyczyniły się wszystkie doświadczenia związane z jej chorobą i rodzinnymi problemami.

Oczywiście, poza dość intensywnym życiem zawodowym, nasza bohaterka realizuje również swoje pasje – jest członkinią klubu cyklistów – podróżników, którzy na dwóch kółkach planują i realizują wyprawy, nawet o zasięgu europejskim.

http://50plus.gov.pl/TVP-Pytanie-na-sniadanie-plus-40495,54066,173,1168


Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wszelkie prawa zastrzeżone - Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich - 2014